żona dziedzina technologii, która wymaga specjalistycznej wiedzy, aby móc dobrze założyć taką instalację. Jednak decydując się na taką instalacje w domu warto mieć chociaż elementarną wiedzę dotyczącą tego, jak funkcjonuje cały ten układ, oraz jakie części się na niego składają.
Jeden z takich istotnych elementów instalacji fotowoltaicznych jest falownik, inaczej znany również pod nazwą inwerter. Do czego służy inwerter? Otóż prąd taki wytwarzają panele słoneczne nie nadaje się do bezpośredniego przepływu w gniazdkach, gdyż prąd wytworzony przez panele jest prądem stałym, a w gniazdach potrzebujemy prądu zmiennego. I tu na pomoc przychodzi inwerter, czyli urządzenie zmieniające napięcie tak, aby nadawał się do użycia. W zależności od mocy inwertera i jego jakości, inwertery część energii przekształcają w prąd przemienny a część tracą. Dlatego zakupując odpowiedni dla wielkości, przeznaczenia i mocy naszej instalacji inwerter należy wziąć pod uwagę to, ile mocy utracimy, oraz czy nie będzie za słaby na naszą instalację - wszystko po to, aby utracić jak najmniej energii i aby nasza instalacja była jak najbardziej efektywna. Profesjonalne firmy zajmujące się instalowaniem paneli fotowoltaicznych obliczają również te parametry tak, aby dobrać jak najlepszy inwerter pod potrzeby naszej instalacji.
Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter
Mając w domu panele słoneczne wytwarzające prąd elektryczny i chcą tym prądem zasilać urządzenia domowe, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranym inwerterze. Inwerter to nic innego jak falownik, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Zakup inwertera jest konieczny, jeśli mając panele słoneczne chce się zasilać domowe urządzenia prądem powstałym w fotoogniwach. Powstaje w nich bowiem prąd stały, który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych. Te potrzebują prądu zmiennego, a dokładniej przemiennego o odpowiednich parametrach: napięciu 230 Volt oraz częstotliwości 50 Herców. Chcąc sprawić, żeby fotowoltaika w domu zasilała urządzenia elektryczne, trzeba dobrać do instalacji inwerter, który skutecznie zamieni prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd przemienny. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego inwertera? Dobry inwerter powinien mieć wysoką sprawność, co oznacza niewielką stratę przy zamianie prądu ze stałego na zmienny. Strat nie da się w całości zniwelować i nie istnieje inwerter, który wcale nie traci energii. Jeden inwerter może jej jednak tracić więcej, a inny mniej. informacja na ten temat znajduje się zazwyczaj w nocie katalogowej danego inwertera. Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter warto sprawdzić tę notę i zweryfikować informację ile traci on energii przy zamianie prądu. Zawsze trzeba wybrać inwerter o mniejszych stratach. Dzięki temu nasza domowa fotowoltaika będzie bardziej wydajna, bo nie będzie niepotrzebnie tracić energii.
Niewątpliwie jest to zjawisko które należy
Na całym świecie da się zauważyć efekt cieplarniany. Topniejące lodowce w Arktyce zaczynają zanikać w zastraszającym tempie. W kilku europejskich miastach odnotowano tego lata rekordowe temperatury zbliżające się nawet do pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Przyczyną takiego zjawiska jest ciągła emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Największy udział biorą w tym udział fabryki, elektrownie węglowe oraz cała infrastruktura związana z przemysłem ropnym. Niewątpliwie jest to zjawisko, które należy powstrzymać, ponieważ w ciągu kilku dziesięcioleci warunki na Ziemi mogą już nie sprzyjać życiu ludzkiemu.
Jednym z rozwiązań, które może zahamować ociepleniu klimatycznemu jest stosowanie alternatywnych źródeł energii. Fabryki i elektrownie mogą stosować biopaliwa bądź inne opały, które wydzielają mniej szkodliwych substancji do naszego powietrza. Powszechnie stosowane są obecnie elektrownie jądrowe oraz wiatrowe. Ponadto rosnącą popularnością cieszą się farmy czerpiące energię słoneczną.
Fotowoltaika stosowana jest również w gospodarstwach domowych. Na razie trend ten jest spotykany w domach jednorodzinnych. Panele słoneczne instalowane są na dachach. Tam też jest pobierane źródło energii, czyli promienie słońca. Ważnym elementem całej instalacji jest również inwerter, który jest ważnym pośrednikiem pomiędzy panelami pobierającymi energię a akumulatorem, który ją gromadzi. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie fotowoltaiki to możemy ubiegać się o dofinansowanie, które może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.