Fotowoltaika dla zielonych - zasilanie

panel fotowoltaiczny sharp

Są one jednak również wykorzystywane do

Obecnie panele słoneczne i kompletne systemy paneli słonecznych są wykorzystywane do zasilania wielu różnych aplikacji. Tak, panele słoneczne w postaci ogniw słonecznych są nadal używane w kalkulatorach. Są one jednak

Fotowoltaika dla zielonych - zasilanie panel fotowoltaiczny sharp
również wykorzystywane do dostarczania energii słonecznej do całych domów i budynków komercyjnych.

Panele słoneczne zbierają czystą energię odnawialną w postaci światła słonecznego i przekształcają to światło w energię elektryczną, która może być następnie wykorzystana do dostarczenia energii do obciążeń elektrycznych. Panele słoneczne składają się z kilku pojedynczych ogniw słonecznych, które same składają się z warstw krzemu, fosforu oraz boru. Panele słoneczne absorbują fotony, inicjując w ten sposób prąd elektryczny. Powstała energia generowana przez fotony uderzające w powierzchnię panelu słonecznego pozwala na wybicie elektronów z ich orbit atomowych i uwolnienie ich w pole elektryczne generowane przez ogniwa słoneczne, które następnie przyciągają te wolne elektrony do prądu kierunkowego. Cały ten proces jest znany jako efekt fotowoltaiczny.

Fotowoltaika ma naprawdę wiele zalet. Przeciętny dom ma więcej niż wystarczającą powierzchnię dachu, aby pomieścić niezbędną liczbę paneli słonecznych, aby wytworzyć wystarczającą ilość energii słonecznej do zaspokojenia całego zapotrzebowania na energię. Nadwyżka wytworzonej energii trafia do głównej sieci energetycznej, co w nocy jest opłacalne. Solary są dostępne w atrakcyjnych cenach, więc coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić.


Panele słoneczne znalazły swoje pierwsze zastosowanie

Energia słoneczna zaczyna się od słońca. Panele słoneczne służą do przekształcania światła słonecznego, które składa się z cząstek energii zwanych „fotonami”, w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania obciążeń elektrycznych. Panele słoneczne mogą być stosowane w wielu różnych zastosowaniach, w tym w systemach zdalnego zasilania kabin, urządzeniach telekomunikacyjnych, teledetekcji i, oczywiście, do produkcji energii elektrycznej w domowych i komercyjnych systemach energii słonecznej.

Rozwój energii słonecznej sięga ponad 100 lat. Na początku energia słoneczna była wykorzystywana głównie do produkcji pary, która następnie mogła być wykorzystana do napędzania maszyn. Ale dopiero odkrycie „efektu fotowoltaicznego” przez Edmonda Becquerela, który umożliwi konwersję słonecznej energii elektrycznej słonecznej. Odkrycie Becquerela doprowadziło następnie do wynalezienia w 1893 roku przez Charlesa Frittsa pierwszego prawdziwego ogniwa słonecznego, które powstało przez pokrycie cienkich warstw złota selenem. I z tego skromnego początku powstanie urządzenie, które znamy dzisiaj jako panel słoneczny.

Russel Ohl, amerykański wynalazca z listy płac Bell Laboratories, opatentował pierwsze na świecie krzemowe ogniwo słoneczne w 1941 roku. Wynalazek Ohla doprowadził do wyprodukowania pierwszego panelu słonecznego w 1954 roku przez tę samą firmę. Panele słoneczne znalazły swoje pierwsze zastosowanie w satelitach kosmicznych. Dla większości ludzi pierwszy panel słoneczny w ich życiu był prawdopodobnie osadzony w ich nowym kalkulatorze - około lat siedemdziesiątych. Solary są bardzo popularne, ponieważ fotowoltaika ma wiele zalet.


Tymczasem dolna warstwa dostaje dawkę boru

Mówiąc najprościej, panel słoneczny działa, umożliwiając fotonom lub cząsteczkom światła wybijanie elektronów wolnych od atomów, generując przepływ prądu. Panele słoneczne składają się w rzeczywistości z wielu mniejszych jednostek zwanych ogniwami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika oznacza po prostu, że przekształcają światło słoneczne w elektryczność.

Panel słoneczny jest tworzony przez kilka ogniw. Każde ogniwo fotowoltaiczne jest w zasadzie kanapką złożoną z dwóch kawałków półprzewodnikowego materiału, zwykle krzemu - tego samego materiału stosowanego w mikroelektronice. Ogniwa fotowoltaiczne muszą ustanowić pole elektryczne - tylko wtedy będą działać w prawidłowy sposób. Pole magnetyczne, które występuje z powodu przeciwnych biegunów jest popularnym zjawiskiem w tych czasach. Aby uzyskać to pole, producenci domieszkują krzem innymi materiałami, nadając każdemu plasterkowi kanapki dodatni lub ujemny ładunek elektryczny.

W szczególności zaszczepiają fosfor do górnej warstwy krzemu, która dodaje do tej warstwy dodatkowe elektrony o ładunku ujemnym. Tymczasem dolna warstwa dostaje dawkę boru, co powoduje mniej elektronów lub ładunek dodatni. Wszystko to składa się na pole elektryczne na styku warstw krzemu. Następnie, gdy foton światła słonecznego wybije elektron bez elektronów, pole elektryczne wypchnie ten elektron ze złącza krzemowego. Solary w dzisiejszych czasach cieszą się więc ogromną popularnością, co z całą pewnością jest sporą zaletą dla naszego środowiska. Warto o tym pamiętać.